')); replace2=replace.replace(new RegExp('form','gim'),'div'); document.getElementById(Id_Skinak_Comment).innerHTML='
'; } } xmlhttp.open("GET",'http://www.pgsport.ir/post/comment/'+CommentID,true); xmlhttp.send(); } function SM(strCode) {document.getElementById ('tex').value +=strCode;}

sharj

پنجشنبه 24 خرداد 1403

نگاهی به چیستی روانشناسی ورزشی

درباره ما
ورزشی کلیپ اخبار ،عكس، دانلود مقاله ورزشي - رزمي
آرم باشگاه فرهنگی ورزشی خلیج فارس کچوییه یک نشان ثبت شده است و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد
امکانات جانبی
این صفحه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاری:
این صفحه را به اشتراک بگذارید


SEO Reports for pgsport.ir
پيشنهاد وي‍‍‍ژه باشگاه آنلاين خليج فارس
جستجوگر پیشرفته سایتدستگاه بدنسازی و تناسب اندام همه کاره ریووفلکس اکستریم
نگاهی به چیستی روانشناسی ورزشی

نگاهی به چیستی روانشناسی ورزشی

چیستی روانشناسی ورزشی
مسعود کریمی علویجه در نشست تخصصی جایگاه روان‌شناسی ورزشی، این شاخه از ورزش را در دسته مدیریت ورزشی قرار داد و به بیان ماهیت و اهمیت آن به عنوان یکی از حلقه‌های لازم برای رسیدن به موفقیت در ورزش پرداخت.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، دکتر مسعود کریمی علویجه در نشست تخصصی جایگاه روانشناسی ورزشی در نخستین سمپوزیوم ملی فیزیولوژی در روانشناسی که چندی پیش در اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: حلقه مفقوده ورزش در ایران پس از مدیریت، روانشناسی ورزشی است. روانشناسی ورزشی بخش مهمی از مدیریت ورزشی نیز به شمار می‌رود. اما این سؤال مطرح می‌شود که چرا هنوز در کنار تیم‌های ورزشی ایرانی از روانشناسان ورزشی استفاده نمی‌شود؟

کارشناس ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی در خصوص جایگاه ورزش در جوامع امروزی، عنوان‌کرد: ورزش در جوامع امروزی، نقشی فراتر از حفظ سلامت ایفا می‌کند و تبدیل به صنعت پر رونق اقتصادی و فرهنگی شده است. برای مثال کشورهای متعددی سعی می‌کنند از طریق راه‌های قانونی و غیر قانونی، میزبانی یک رویداد مهم ورزشی مانند جام جهانی المپیک را برعهده گیرند و این خود نشان دهنده جایگاه علم ورزش در جهان کنونی است.

این مدرس دانشگاه در حوزه مدیریت و روانشناسی ورزشی، در خصوص روانشناسی ورزشی در ایران تصریح کرد: متأسفانه در ایران کتاب مناسب در زمینه روانشناسی ورزشی وجود ندارد. کتاب‌های موجود نیز ترجمه شده‌اند و نمی‌توانند مطالب را به خوبی بیان کنند. همچنین پژوهش‌های انجام شده در ایران در زمینه روانشناسی ورزشی یا نگاه صرف ورزشی داشته، یا فقط جوانب علمی روانشناسی را مورد تحقیق قرار داده‌اند.

کریمی علویجه بحث خود را با تعریف روانشناسی ورزشی ادامه داد و گفت: روانشناسی ورزشی در رفتار مربیان، داوران، تماشاگران و به طورکلی هرکسی که در فضای ورزشی است، احاطه دارد و یک روانشناس ورزشی شاخص‌هایی را بررسی می‌کند که بر رفتار اشخاص مرتبط با ورزش تأثیرگذار است.

وی پیرامون یکی از دلایل اینکه در ایران از قرار دادن روانشناسی ورزشی در کنار تیم اجتناب می‌کند، گفت: سطوح مختلفی برای ورزش می‌توان متصور شد. در ابتدایی‌ترین جنبه آن ورزش همگانی وجود دارد که با نهادهای عمومی مانند شهرداری مرتبط است. یک رده بالاتر ورزش پرورشی وجود دارد که وزارت علوم و آموزش و پرورش در آن نقش دارند. در یک رده بالاتر ورزش در بعد قهرمانی مطرح است که باشگاه‌های محلی در این زمینه کار می‌کنند. باشگاه محلی باشگاهی است که در یک شهر، استان و یا کشور مطرح است. ورزشکاری که در ورزش قهرمانی فعالیت می‌کند، الزاماً شغلش ورزش نیست و دغدغه مالی ندارد، برای مثال بسیاری از باشگاه‌های لیگ برتر ایران در بعد قهرمانی فعالیت می‌کنند اما بالاترین رده ورزش را ورزش حرفه‌ای به خود اختصاص می‌دهد و در ورزش حرفه‌ای باشگاه‌های فرامحلی فعالیت می‌کنند. گستره یک باشگاه فرامحلی، جهانی است.

این پژوهشگر روانشناسی ورزشی در خصوص ورزش حرفه‌ای، یادآور شد: برای مثال اشکان دژاگه یک ورزشکار حرفه‌ای محسوب می‌شود، چرا که مانند کارمندی در یک اداره، هر روز در ساعت خاصی به باشگاه رفته، کارت ورود می‌زند و تمام کار و فعالیت‌های او در باشگاه ورزشی براساس قانون و نظم انجام می‌گیرد. این شخص ورزشکار مانند یک کارمند، مقید به انجام فعالیت‌ها براساس برنامه باشگاه است.

کریمی علویجه پیرامون عوامل روانشناسی مؤثر بر عملکرد ورزشی، خاطرنشان‌کرد: اضطراب، استرس، تمرکز، خشونت، انگیزش، اعتماد به نفس و برانگیختگی از عوامل روانشناختی مؤثر بر عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.

وی دلایلی برای وجود عوامل روانشناختی مؤثر بر عملکرد ورزشی، عنوان کرد و در این خصوص افزود: تفاوت اجرای فعالیت ورزشی هنگام تمرین در مقایسه با مسابقه، تحت تأثیر قرار گرفتن عملکرد در حضور تماشاگران، تغییرپذیری اعتماد به نفس، اضطراب و ترس در هنگام مسابقه، آگاه نبودن از دلیل و انگیزه شرکت در رقابت، نسبت دادن ارزش خود به توانایی‌ها، تغییرپذیری در مرکز توجه، عملکرد نامناسب پس از برگشت به مرحله اولیه پس از آسیب دیدگی و شیوه‌های مختلف برای رسیدن به اوج عملکرد، نتایج تحقیقات، مدل‌های رشد و مدل‌های استعدادیابی، دلایلی هستند که می‌توان برای وجود عوامل روانشناختی مؤثر بر عملکرد ورزشی مطرح کرد.

کارشناس ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی گفت: روانشناسان تربیتی می‌توانند رفتار ورزشکاران را به سمت بروز رفتارهای فوق‌العاده پیش ببرند. یک ورزشکار باید در بهترین شکل هم در جنبه‌های تکنیکی تاکتیکی و بدنی نخبه باشد و هم از لحاظ روحی و روانی، رفتارهای فوق‌العاده و مناسب بروز دهد. برای مثال، حضور لیونل مسی در تیم بارسلونا، حضور یک نخبه روانی است چرا که جو روحی تیم بارسلونا پس از ورود مسی به زمین، متحول و مثبت می‌شود.

کریمی علویجه با بیان اینکه رفتار ورزشکاران باید به وسیله روانشناسان ورزشی کشف شود، خاطرنشان‌کرد: هنگامی که انتظارات و قابلیت‌های ورزشکار برابر باشند، ورزشکار بهترین عملکرد را خواهد داشت. انتظارات را رسانه‌ها، مربی، باشگاه و هواداران مطرح می‌کنند و قابلیت، عامل تاکتیک، تکنیک، آمادگی بدنی و آمادگی روحی و روانی است. برای مثال دیده می‌شود یک بازیکن، مشکل جسمی نداشته و در تمرینات بهترین عملکرد را به خود اختصاص داده اما پس از ورود به میدان دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

وی دلایل استفاده نکردن از روانشناسان ورزشی در تیم‌های فوتبال ایران را در چند جنبه بررسی کرد و در این ارتباط، گفت: درست است که ورزش شامل تمامی رشته‌ها است اما به این دلیل از مثال‌های فوتبالی استفاده می‌کنم، چرا که این رشته ورزشی ملموس‌تر است و افراد، شناخت بیشتری از این رشته ورزشی دارند. همچنین مدیران به دلیل اجازه ندادن حضور روانشناس ورزشی، مربیان به دلیل مشکل با روانشناسان ورزشی، بازیکنان، سخت‌افزارها، زیرساخت‌ها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها و خود روانشناسان عواملی هستند که باعث می‌شوند یک روانشناس ورزشی در کنار یک تیم ورزشی در ایران حضور نداشته باشد.

این مدرس دانشگاه، با بیان مثالی از کشور ژاپن، سخنرانی خود را ادامه داد و اظهار‌کرد: کشور ژاپن در عرصه فوتبال پیشرفت زیادی داشته است. سال‌ها قبل در این کشور، کارتون فوتبالیست‌ها ساخته شد و در مباحث انگیزشی مردم و بچه‌ها نقش داشت. همچنین این کشور میزبانی جام جهانی را در سال 2002 به همراه کره جنوبی برعهده گرفت و باعث شد در چند ساله اخیر، ورزش و بخصوص فوتبال در این کشور رشد صد چندانی به خود بگیرد. اما در ایران هیچ یک از این موارد یافت نمی‌شود، حتی از کنار تیم قرار گرفتن یک روانشناس ورزشی ممانعت می‌شود.

کریمی علویجه با بیان اینکه در برنامه‌هایی که مربیان ایرانی به تیم های ورزشی می‌دهند، حضور روانشناس ورزشی هیچ جایگاهی ندارد، اظهار‌کرد: خود روانشناسان هم رغبت نمی‌کنند که در کنار تیم‌های ورزشی حضور یابند، حتی بسیاری از روانشناسان در ایران از انجام کارهای پژوهشی در عرصه ورزش، رویگردانند.

وی بحث خود را با مطرح کردن مدلی از کشور ژاپن ادامه داد و در این ارتباط، خاطرنشان‌کرد: تیم ملی فوتبال ژاپن، در سال 2009 تشکیل شده است از کادر فنی، کادر سرپرستی، کادر پزشکی، کادر روانشناس و کادر آنالیز هستند. در کادر فنی، سرمربی، دستیار اول و دوم، مربی تکنیک، مربی دروازه‌بانی و مربی تمرین حضور دارند. در کادر سرپرستی، سرپرست، مسؤول حمل و نقل، مسؤول اسکان، مسؤول تدارکات، مدیر تبلیغات و مدیر رسانه‌ای جای دارد. در واحد کادر پزشکی، پزشک ارشد، آسیب‌شناس ورزشی، فیزیوتراپ و پزشک تغذیه حضور دارند. در کادر آنالیز یک تیم، آنالیزور تمرین، آنالیزور مسابقه و آنالیزور خارجی که همان آنالیزور تیم حریف است جای دارند و در یک کادر روانشناسی تیم، روانشناس ارشد، روانشناس بالینی و روانشناس تربیتی حضور دارند.

کارشناس ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی در خصوص این مدل، ادامه داد: حضور 3 کارشناس روانشناسی، متشکل از روانشناس ارشد، روانشناس بالینی و روانشناس تربیتی بیانگر اهمیت حضور روانشناسان ورزشی در کنار تیم‌ها است، اما در کنار تیم‌های مختلف ورزشی ایرانی، حتی یک روانشناس ورزشی نیز حضور ندارد.


کریمی علویجه مخلوط شدن ورزش خصوصی و دولتی و مشکلات رخ داده در این عرصه را یکی از معضلات ورزش ایران دانست و اظهار‌کرد: وقتی بودجه دولتی در ورزشی که ظاهراً خصوصی شده، تزریق می‌شود به همراه آن دخالت‌ها هم ورود پیدا می‌کنند، برای مثال فردی که نقشی در ورزش ندارد و بیشتر جنبه دولتی دارد در تعدیل یک سرمربی تیم دخالت می‌کند و همین امر مشکلات این تیم ورزشی را دو چندان می‌کند.

وی راهکار برون‌رفت از مشکلات ورزش در ایران را موارد مختلفی دانست و گفت: حرکت به سمت ورود به ورزش حرفه‌ای، آموزش مدیران و بازیکنان، ایجاد زیرساخت‌ها، تربیت روانشناسان مختلف ورزشی و استقبال مدیران از حضور روانشناسان ورزشی در کنار تیم‌ها را راهی برای برون‌رفت از مشکلات مختلف عرصه ورزش در ایران مطرح کرد.

این مدرس دانشگاه از روانشناسان خواست در کنار ورزش باشند و کمک کنند تا مشکلات به حداقل برسد، همچنین از مدیران درخواست کرد با دید بازتری نسبت به حضور یک روانشناس ورزشی در کنار تیم‌های باشگاهی، همکاری کنند.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش

آموزش کامل تمام فرم های تکواندو -یک تا هفده

آموزش کامل تمام فرم های تکواندو 


  آموزش چهار طرفه تمامی فرم ها و اصطلاحات تکواندو یک تا هفده تگوک ها  پومسه ها
 

آموزش کامل تمام فرم های تکواندو -فرم 1 تا 17

 

  همراه با اجرای پومسه قهرمانان برتر ایرانی و کره ای در مسابقات مختلف جهانی


آموزش كامل  همراه با تلفظ اصطلاحات

فرم يك تا هفده

همراه با گارانتی تعویض  محصول


ادامه توضیحات و لینک های خرید کلیک کنید

بنر باشگاه خلیج فارس

باشگاه آنلاین خلیج فارس

آمار
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 478
کل نظرات کل نظرات : 323
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 7
تعداد اعضا تعداد اعضا : 359

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 2,902
بازدید دیروز بازدید دیروز : 1,236
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 6
بازدید کلی بازدید کلی : 10,640,295

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 3.236.143.154
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
ورود کاربران

رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود
پربازدیدترین مطالب:
 بازدید : 208439 آموزش تصویری و فلسفه فرم های تکواندو - فرم یک تگوک ایل جانگ
 بازدید : 188551 افزایش قد و رشد مناسب - راه های افزایش قد به روش طبیعی
 بازدید : 169757 استاد کانگ در تخت جمشید
 بازدید : 147567 روش شش تکه کردن عضلات شکم
 بازدید : 95401 عکس های جالب تمرین ضربات پای کلاسیک استاد کانگ با هادی ساعی جدید
 بازدید : 69231 دانلود کليپ اجرای تیم ملی در مسابقات جهانی تکواندو هان مادانگ 2011
 بازدید : 55471 دانلود کلیپ دیدنی از صحنه های فوق العاده پارکور
 بازدید : 55175 بهترین ورزش برای دعوا در خیابان و دفاع از خود چیه؟
 بازدید : 53557 دانلود کلیپ تمرینات تیم ملی تکواندو (کیوروگی)
 بازدید : 43713 دانلود کلیپ حرکات آکروباتیک و زیبای ژیمناستیک - توسط یک نونهال
 بازدید : 43231 بهداشت دهان و دندان
 بازدید : 43069 مضرات نوشدن آب زیاد، 8 لیوان در روز
 بازدید : 40889 استاندارد های کثیف -در پی شکایت وزارت بهداشت از استاد حسین خیر اندیش
 بازدید : 40471 عکس -ضربات پا در تکواندو
 بازدید : 36251 کشش مفاصل و ماهیچه ها و تمرینات انعطاف پذیری
 بازدید : 34783 اين روغن چربي هاي شما را آب مي كند!
 بازدید : 34319 چگونه قدرت وسرعت خودرا به طور همزمان در ورزش افزایش دهیم؟
 بازدید : 34279 29 نکته کاربردی برای میارزین تکواندو
 بازدید : 28929 زیباترین ضربات در هنر های رزمی - تکواندو - عکس
 بازدید : 28345 دوازده اثر مثبت و شگفت انگیز ماساژ!
آخرین مطالب:
تاریخ : جمعه 03 بهمن 1399 به نام لاغری، به کام مرگ - داروهای لاغری
تاریخ : جمعه 28 خرداد 1395 کانال تلگرام فروشگاه تخصصی ورزش و سلامت - اکشن شاپ
تاریخ : دوشنبه 26 بهمن 1394 جلوگیری از پیری زودرس - علت های زود پیر شدن و راز جوانی
تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394 مصاحه ابراهیم ابن علیان با روزنامه خبر ورزشی
تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1394 آموزش ماساژ بازتابی کف دست و پا +عکس
تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1394 ماساژ ضرورت است، نه تجمل
تاریخ : شنبه 30 آبان 1394 مصاحبه عبادی مدیر باشگاه خلیج فارس در روزنامه خبر ورزشی
تاریخ : یکشنبه 14 دی 1393 مطلب مهم راجع به چای سبز
تاریخ : چهارشنبه 10 دی 1393 آشنایی با طبع مواد غذایی
تاریخ : یکشنبه 07 دی 1393 آشنایی با روغن ها
تاریخ : شنبه 01 آذر 1393 بهداشت دهان و دندان
تاریخ : سه شنبه 04 شهریور 1393 نتایج مسابقات جهانی تکواندو هان مادانگ -کره جنوبی
تاریخ : یکشنبه 26 مرداد 1393 نتایج مسابقات تکواندو هان مادانگ قهرمانی استان آقایان
تاریخ : شنبه 25 مرداد 1393 ورزش و سلامتی /جلوگیری از درد گردن و شانه با ورزش کوتاه
تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 نتایج نهمین دوره مسابقات قهرمانی آزاد هان مادانگ و قهرمانی تیم لنجان در پومسه ابداعی و تیم نمایش
تاریخ : سه شنبه 06 خرداد 1393 ایران قهرمان سومین دوره مسابقات پومسه قهرمانی آسیا
تاریخ : سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 قرار دادهای میلیاردی فوتبال و پرداخت نکردن چندرغاز حقوق کشتی گیران
تاریخ : جمعه 19 اردیبهشت 1393 آموزش آمادگی برای مبارزه - آناتومی رزمی کار
تاریخ : پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 6 حرکت مهم در مبارزه
تاریخ : یکشنبه 07 اردیبهشت 1393 راهبانی با شکم های برجسته اما خطرناک